Cu-CuO-CuCL2-Cu (OH) 2-H2O

+3
Ответы (1)
  1. 18 ноября, 03:23
    0
    2Cu+O2=2CuO

    CuO+2HCl=CuCl2+H2O

    CuCl2+2NaOH=2NaCl+Cu (OH) 2

    Cu (OH) 2=CuO+H2O