1) ZnO+NaOH = ...

2) AgCl+=

3) =

4) =

+3
Ответы (2)
  1. 20 апреля, 11:22
    0
    ZnO + 2NaOH = Na2ZnO2 + H2O

    AgCl + HNO3 = AgNO3 + HCl

    Cu (OH) 2 + H2SO4 = CuSO4 + 2H2O

    FeCl2 + 2KOH = Fe (OH) 2 + 2KCl
  2. 20 апреля, 13:24
    0
    1. ZnO + 2NaOH = Na2ZnO2 + H2O

    2. AgCl + HNO3 = AgNO3 + HCl

    3. Cu (OH) 2 + H2SO4 = CuSO4 + 2H2O

    3. FeCl2 + 2KOH = Fe (OH) 2 + 2KCl