HCl->CuCl2->Cl2->Ca (Clo) 2->CaCl2

+4
Ответы (1)
  1. 28 февраля, 03:43
    0
    2HCl + Cu (OH) 2 = CuCl2 + H2O

    CuCl2 + F2 = CuF2 + Cl2

    2Cl2 + 2Ca (OH) 2 = Ca (ClO) 2 + CaCl2 + 2H2O

    Ca (ClO) 2 (тв) + 4HCl (конц.) = CaCl2 + 2Cl2 + 2H2O.