1) Cu-->CuO-->Cu (NO3) 2--->Cu (OH) 2 2) H2O-->Ba (OH) 2-->FE (OH) 3--Fe2O3-->FeCL3

+1
Ответы (2)
  1. 10 октября, 20:58
    0
    1) N2O3 + 3Cu = N2 + 3CuO

    CuO + 6HNO3 (конц.) = 2Cu (NO3) 2 + 2NO2 + 3H2O

    Cu (NO3) 2 + 2NaOH (разб.) = Cu (OH) 2 + 2NaNO3

    2) 2H2O + Ba = Ba (OH) 2 + H2

    Ba (OH) 2+Fe (No3) 3=Ba (No3) 2+Fe (OH) 3

    2Fe (OH) 3 = Fe2O3 + 3H2O

    Fe2O3 + 6HCl (разб.) = 2FeCl3 + 3H2O
  2. 10 октября, 21:28
    0
    1) Cu-CuO-Cu (NO3) 2-Cu (OH) 2

    2Cu+O2=CuO

    CuO+2HNO3=Cu (NO3) 2+H2O

    2Cu (NO3) 2+2H2O=2Cu (OH) 2+4HNO3

    2) H2O-Ba (OH) 2-Fe (OH) 3-Fe2O3-FeCL3

    Ba + 2H2O = Ba (OH) 2 + H2

    3Ba (OH) 2+2Fe (NO3) 3=2Fe (OH) 3+3Ba (NO3) 2

    2Fe (OH) 3 = Fe2O3 + 3H2O

    Fe2O3 + 6HCl = 2FeCl3 + 3H2O