б) Mg (OH) 2 + ... = MgSO4 + ...

в) KOH + ... = K3PO4 + ...

г) ... + ... = Fe (NO3) 3+H2O

д) NaOH + ... = Na2SO3 + ...

е) MgO + ... = Mg (NO3) 2 + ...

ж) CO2 + ... = CaCO3 + ...

з) SO2 + ... = BaSO3 + ...

+4
Ответы (1)
  1. 4 декабря, 20:01
    0
    Mg (OH) 2 + H2SO4=MgSO4+2H2O

    KOH+H3PO4=K3PO4+H2O

    FeO+4HNO3=Fe (NO3) 3+NO2+2H2O

    2NaOH+H2SO3=Na2SO3+2H2O

    MgO+2HNO3=Mg (NO3) 2+H2O

    CO2+CaO = CaCO3

    SO2 + BaO=BaSO3