P->Ph3->P2O5->H3PO4->Na3Po4->Ag3PO4

BaO->BA (NO3) 2->Ba (oH) 2

Cu->CuSO4->CU (OH) 2->CuO

Fe->FEcl2->FE (OH) 2-FESo4

+5
Ответы (1)
  1. 10 июля, 18:51
    0
    1) P4 + 6H2 = 4PH3

    PH3 + 2O2 = H3PO4

    2H3PO4 + 3CuCl2 = Cu3 (PO4) 2 + 6HCl

    K2PbO2 + 4HCl = 2KCl + PbCl2 + 2H2O

    2H2O = 2H2 + O2

    4P + 5O2 = P4O10

    2) BaO + 2HNO3 = Ba (NO3) 2 + H2O

    Ba (NO3) 2 + H2O=Ba (OH) 2 + N2O5

    3) 2H2SO4 + Cu = CuSO4 + SO2↑ + 2H2O

    CuSO4 + 2NaOH = Cu (OH) 2+

    Cu (OH) 2 = CuO + H2O

    4) Fe + 2HCl = FeCl2 + H2↑

    FeCl2 + 2NaOH = Fe (OH) 2↓ + 2NaCl

    Fe (OH) 2 + H2SO4 = FeSO4 + 2H2O