Cl2->HCl->NaCl->AgCl

+4
Ответы (1)
  1. 22 января, 15:16
    0
    Cl2 + H2 = 2HCl

    HCl + NaOH = NaCl + H2O

    NaCl + AgNO3 = AgCl + HNO3