H2 - HCl - Cl2 - NaCl - HCl - CaCl2 - CaSO4

+1
Ответы (1)
  1. 16 октября, 19:13
    0
    H2+Cl2=2HCl

    4HCl+O2=2H2O+2Cl2

    Cl2+2Na=2NaCl

    2NaCl+H2=t=2HCl+2Na

    2HCl+Ca (OH) 2=CaCl2+2H2O

    CaCl2+H2SO4=CaSO4 (осадок) + 2HCl