1) Be (OH) 2 + HNO3 = 3) Ca (OH) 2 + H2SO4=

2) Be (OH) 2 + NaOH = 4) Ca (OH) 2 + CO2=

+1
Ответы (1)
  1. 18 апреля, 04:15
    0
    Be (OH) 2+2HNO3=Be (NO3) 2+H2O

    Be (OH) 2 + 2NaOH = Na2BeO2 + 2H2O

    Ca (OH) 2 + H2SO4 = CaSO4↓ + 2H2O

    Сa (OH) 2+CO2=CaCO3+H2O