KOH

+ H2SO4

→ K2SO4

+ H2O

Na2SO4

+ Ba (OH) 2

→ BaSO4

+ NaOH

Na2CO3

+ CaCl2

→ CaCO3

+ NaCl

SO2

+ O2

→ SO3

NH3

+ O2

→ NO + H2O

Fe (OH) 2

+ O2

+ H2O → Fe (OH) 3

CaCl2

+ AgNO3

→ AgCl + Ca (NO3) 2

P2O5

+ H2O

→ H3PO4

+2
Ответы (1)
  1. 25 июля, 00:59
    0
    2KOH + H2SO4=K2SO4 + H2O

    Na2SO4 + Ba (OH) 2=BaSO4 + 2NaOH

    Na2CO3 + CaCl2=CaCO3 + 2NaCl

    2SO2 + O2=2SO3

    4NH3 + 5O2=4NO + 6H2O

    4Fe (OH) 2 + O2 + 2H2O=4 Fe (OH) 3

    CaCl2 + 2AgNO3=2AgCl + Ca (NO3) 2

    P2O5 + 3H2O = 2H3PO4