Zn (OH) 2 + ... - >ZnSo4+H2O

Al (OH) 3 + ... - >Al (SO4) 3+H2O

Zn + ... - >ZnSo4+H2O

+5
Ответы (1)
  1. 16 июля, 01:17
    0
    Zn (OH) 2 + H2SO4 = ZnSO4 + 2H2O

    2Al (OH) 3 + 3H2SO4 = Al2 (SO4) 3 + 6H2O

    Zn + H2SO4 (разб) = ZnSO4 + H2