Са→СаО→Са (ОН) 2→СаСО3→Са (НСО3)

→СаСО3→Са CL2→Ca

+1
Ответы (1)
  1. 3 апреля, 11:20
    0
    2Ca+O2=2CaO

    CaO+2NaOH=Ca (OH) 2+Na2O

    Ca (OH) 2+CuCO3=CaCO3+Cu (OH) 2

    CaCO3+CO2+H2O=Ca (HCO3) 2

    Ca (HCO3) 2 = CaCO3+CO2+H2O

    CaCO3+2HCl=CaCl2+H2CO3

    CaCl2=Ca+Cl2