S - SO2 - H2SO3 - Na2SO3 - SO2 - SO3 - H2SO4 - SO2 - S

+1
Ответы (1)
  1. 31 августа, 19:17
    0
    S + O2 = SO2

    SO2 + H2O = H2SO3

    H2SO3 + 2NaOH = Na2SO3 + 2H2O

    Na2SO3 + 2HCl = 2NaCl + SO2↑ + H2O

    SO2 + O3 = SO3 + O2

    SO3 + H2O = H2SO4

    2H2SO4 + S = 3SO2↑ + 2H2O

    SO2 = S + O2