2-бромпропан+NaOH (H2O) = А+Na=Б+H2O=В+H2SO4 + (конц),170°C=Г

+1
Ответы (1)
  1. 2 февраля, 01:37
    0
    Решение:

    1) CH3-CHBr-CH3 + NaOH (водн. р-р) ⇒ СH3-CH (OH) - CH3 + NaBr

    2) 2 СH3-CH (OH) - CH3 + 2Na ⇒ 2 СH3-CH (ONa) - CH3 + H2↑

    3) СH3-CH (ONa) - CH3 + H2O ⇒ СH3-CH (OH) - CH3 + NaOH

    4) СH3-CH (OH) - CH3 = [ H2SO4 конц.; t°=170°C ]⇒ CH3-CH=CH2 + H2O

    Вещество А: СH3-CH (OH) - CH3 (пропанол-2)

    Вещество Б: СH3-CH (ONa) - CH3 (2-пропанолят натрия)

    Вещество В: СH3-CH (OH) - CH3 (пропанол-2)

    Вещество Г: CH3-CH=CH2 (пропен)