Ca3 (PO4) 2 + H2SO4 - > CaSO4 + H3 PO4

H2S + O2 - > SO2 + H2O

C2H4 + O2 - > CO2 + H2O

AlCl3 + H2SO4 - > Al2 (SO4) 3 + HCl

Pb (NO3) 2 - > PbO + NO2 + O2

(NH4) 2CO3 - > NH3 + CO2 + H2O

+5
Ответы (1)
  1. 4 июля, 17:09
    0
    Ca3 (PO4) 2+3H2SO4=3CaSO4+2H3PO4

    2H2S+3O2=2SO2+H2O

    C2H4+3O2=2CO2+2H2O

    2AlCl3+3H2SO4=Al2 (SO4) 3+6HCl

    2Pb (NO3) 2=2PbO+4NO2+O2

    (NH4) 2CO3=2NH3+CO2+H2O