H2+O2-H2O

V (H2) = 11,2 м

M (H2O) = ?

+1
Ответы (1)
  1. 17 января, 12:23
    0
    2H2+O2=2H2O

    n (H2) = 11,2/22,4=0,5 моль

    n (H2) = n (H2O)

    m (H2O) = 0,5*18=9 г