KOH → K → K2O2 → K2O → K2CO3 → KCl

+5
Ответы (1)
  1. 24 мая, 15:18
    0
    2K+O2=K2O2

    K2O2+2K=2K2O

    K2O+CO2=K2CO3

    K2CO3+2HCl=2KCl+H2O+CO2