Помогите решыть ZnS-->ZnO-->ZnBr2-->Zn (OH) 2-->K2ZnO2-->ZnSO4-->ZnCl2

+1
Ответы (1)
  1. 22 февраля, 17:13
    0
    1. 2ZnS + 3O2 = 2ZnO2 + 2SO2

    2. ZnO + 2HBr = ZnBr2 + H2O

    3. ZnBr2 + 2NaOH = Zn (OH) 2 + 2NaBr

    4. Zn (OH) 2 + 2KOH (расплав) = K2ZnO2 + H2

    5. K2ZnO2 + H2SO4 = ZnSO4 + K2SO4 + H2O

    6. ZnSO4 + 2HCL = ZnCL2 + H2SO4