znoh2+hno3 ...

a)

б)

в)

+1
Ответы (1)
  1. 22 января, 10:59
    0
    Zn (OH) 2 + 2HNO3 = Zn (NO3) 2 + 2H2O

    Zn (OH) 2 + 2H[+] + 2NO[-] = Zn[2+] + 2NO3[-] + 2H2O

    Zn (OH) 2 + 2H[+] = Zn[2+] + 2H2O