Вычислите : cos 0 - 0.5 sin 90 + 2 sin 180

+5
Ответы (1)
  1. 28 декабря, 00:19
    0
    Cos 0° = 1

    sin 90° = 1

    sin 180° = 0

    Тогда ...

    1 - (0,5*1) + (2*0) = 1-0,5+0 = 0,5