Дано : q1=10 нКл. q2=16 нКл. r=7 мм. F=?

+1
Ответы (1)
  1. 6 июля, 18:06
    0
    F=k*q1*q2/r^2=9*10^9*10*10^-9*16*10^-9 / (7*10^-3) ^2=29,4*10^-3 H