вычислите

a) 1/2 arcsin sqrt3/2 - 2 arccos (-1/2)

б) sin (2 arccos 1/2+3arctg (sqrt3)

+3
Ответы (1)
  1. 23 сентября, 08:15
    0
    А) пи/6 - 2 (пи - пи/3) = пи/6 - 4 пи/3 = - 7 пи/3

    б) sin (2*пи/3 + 3*пи/3) = sin (2 пи/3 + пи) = sin5 пи/3 = sqrt3/2