Решить уравнения.

1) (3-4sin x) (3+4 cos x) = 0

2) (tg x+3 ((tg+1) = 0

3) sin 2x=3 sin x cos (квадрат) x

4) sin 4x = sin 2x

+4
Ответы (1)
  1. 31 мая, 17:50
    0
    1) (3-4sinx) (3+4cosx) = 0

    sinx=3/4

    x = (-1) ^k*arcsin3/4+πk

    cosx=-3/4

    x=±arccos (-3/4) + 2πn

    2) (tgx+3) (tgx+1) = 0

    tgx+3=0

    tgx=-3

    x=-arctg3+πn, n € Z

    tgx+1=0

    tgx=-1

    x=arctg (-1) + πn

    x=-π/4+πn, n € Z.

    3) sin2x=3sinx*cos²x

    2sinx*cosx-3sinx*cos²x=0

    sinx*cosx (2-3cosx) = 0

    sinx=0

    x=πn, n € Z

    cosx=0

    x=π/2+πn, n € Z

    cosx=2/3

    x=±arccos2/3+πn, n € Z

    4) sin4x-sin2x=0

    2sin2x*cos2x-sin2x=0

    sin2x (2cos2x-1) = 0

    sin2x=0

    2x=πk, k € Z

    x=πk/2, k € Z

    cos2x=1/2

    2x=±π/3+2πn, n € Z

    x=±π/6+πn, n € Z