Cos a=1/5. вычислите (2 sin a + sin2 a) / (2sina - sin2a).

+5
Ответы (1)
  1. 25 марта, 16:00
    0
    (2 * sin a + 2 * sin a * cos a) / (2 * sin a - 2 * sin a * cos a) = 2 * sin a * (1 + cos a) / 2 * sin a * (1 - cos a) = (1 + cos a) / (1 - cos a)

    если cos а = 1/5 = 0,2, то (1 + 0,2) / (1-0,2) = 1,2 / 0,8 = 1,5