способ группировки. умножение многочленов.

Разложите на множетели:

а) 2 вс+ас+6 в+3 а

b) x в 4 степени + 3 х в 3 степени-х-3

в) xy-a в 2 степени (в квадрате) - ах-аy

Разложите на множители:

а) ас+bc+2a+2b

b) a в 3 степени - 2 а в квадрате + а-2

в) 3 х+9-ху-3 у

+4
Ответы (1)
  1. 1 июля, 01:53
    0
    2 вс+ас+6 в+3 а=2 в (с+3) + а (3+с) = (3+с) (2 в+а)

    x^{4}+3x^{3}-х-3=х (x^{3}-1) + 3 (x^{3}-1) = (x^{3}-1) (х+3) = (х-1) (х²+1+х) (х+3)

    ас+вс+2 а+2 в=а (с+2) + в (с+2) = (с+2) (а+в)

    а³-2 а²+а-2=а² (а-2) + (а-2) = (а-2) (а²+1)

    3 х+9-ху-3 у=3 (х+3) - у (х+3) = (х+3) (3-у)