Cos2X + cosX = 0

Решить уравнение

+2
Ответы (1)
  1. 4 сентября, 08:52
    +1
    cos2X + cosX = 0

    2cos^2x + cosx - 1 = 0

    Пусть cosx = t, t ∈ [ - 1; 1]

    2t^2 + t - 1 = 0

    D = 1 + 4*2 = 9 = 3^2

    t 1 = (- 1 + 3) / 4 = 2/4 = 1/2

    t 2 = (-1-3) / 4 = - 1

    1) cosx = 1/2

    x = ± pi/3 + 2pik. kc Z

    2) cosx = - 1

    x = pi + 2pik, kc Z