Если tg (x) + ctg (x) = 2, то tg^3 (x) + ctg^3 (x) равно?

+4
Ответы (1)
  1. 29 июня, 16:14
    0
    Если tg (x) = t, то ctg (x) = 1/t

    t + 1/t = 2; t^3 + 1/t^3 = ?

    (t + 1/t) ^3 = t^3 + 1/t^3 + 3 (t + 1/t)

    t^3 + 1/t^3 = (t + 1/t) ^3 - 3 (t + 1/t) = 2^3 - 3*2 = 8 - 6 = 2

    tg^3 (x) + ctg^3 (x) = 2