Показательное уравнение

5^ (x3) - 5^ (x-4) - 16*5^ (x-5) = 2^ (x-3)

+5
Ответы (1)
  1. 7 июля, 06:59
    0
    5x^3-5x+20-16*5x-25=2x-6

    5x^3+4-25=2x-6

    5x^3-2x=-6-4+25

    3x^3=15

    x^3=15/3

    x^3=5