Log (3x-17) - Log (x+1) = 0

+5
Ответы (2)
  1. 28 апреля, 04:09
    0
    Log (3x-17) = Log (x+1)

    3x-17 = x+1

    2x = 18

    x = 9
  2. 28 апреля, 05:01
    0
    Log (3x-17) - Log (x+1) = 0

    x>-1

    x>17/3

    3 ч-17/x+1=1

    x+1=3x-17

    2x=18

    x=9