log (внизу 3) 2-log (внизу 9) 12

+4
Ответы (1)
  1. 11 ноября, 22:25
    0
    Log3 (2) - log9 (12) = log3 (2) - log3^2 (12) = log3 (2) - 1/2 * log3 (12) = log3 (2) - log3 (√12) = log3 (2/√12) = log3 (√2/√6) = log3 (1/√3) = log3 (1/3^ (1/2)) = 1/2 * log3 (3^ (-1)) = - 1/2