Sin (α-π/4), если cosα=-0.6, π/2<α<π.

+1
Ответы (1)
  1. 17 декабря, 08:25
    0
    Sin (a-p/4)

    cosa=-0.6

    p/2
    найдем Sina

    1-cost^2=sin^t

    sin^2 = (1^2-6/10^2) = (1-36/100) = (100-36/100) = 64/100 (извлекли из квадрата)

    sina=8/10 cosa=-0.6

    sina*cos (-p/4) + cosa*sin (-p/4)

    sina*cosp/4+cosa*sin (-p/4)

    8/10*√2/2 + (-6/10*-√2/2) ⇒

    4√2/10+3√2/10=4√2+3√2/10