Log (3+x) числа (9-x^2) - 1/16log^2 (x+3) числа (x-3) ^2>=2

+3
Ответы (1)
  1. 20 сентября, 18:03
    0
    Log (x+3) (9-x^2) - (log (x+3) (x-3) ^2) ^2/16 > = 2 ОДЗ - 3 < x < 3

    log (x+3) (x+3) + log (x+3) (3-x) - (log (x+3) (3-x) + log (x+3) (3-x)) ^2/16 > = 2

    1+log (x+3) (3-x) - (log (x+3) (3-x) + log (x+3) (3-x)) ^2/16 > = 2

    log (x+3) (3-x) - (log (x+3) (3-x) + log (x+3) (3-x)) ^2/16 > = 1

    y=Log (x+3) (3-x)

    y-2y^2/16 > = 1

    4y-y^2 > = 4

    y^2-4y+4 < = 0

    y=2

    log (x+3) (3-x) = 2

    3-x = (x+3) ^2

    x^2+7x+6=0

    x1=-1 x2=-6

    Ответ: х=-1