Сократите дробь 49^ (n-3) * 9^ (n+3) * 7^4/21^2n*3^4

+5
Ответы (1)
  1. 14 июля, 19:19
    0
    числитель 49^ (n-3) * 9^ (n+3) * 7^4 = 49^n * 9^n * 9^3 * 7^4 = 7^2n * 3^2n * 3^6 * 7^4 =

    знаменатель 21^2n*3^4 49^3 * 21^2n * 3^4 7^6 * 7^2n * 3^2n * 3^4

    числитель = 3^2 = 9

    знаменатель 7^2 49