Sqrt (3) * sinx-tgx+tgx*sinx=sqrt (3)

+4
Ответы (1)
  1. 8 февраля, 05:34
    0
    √3sinx-tgx+tgx*sinx=√3

    √3sinx-√3+tgx*sinx-tgx=0

    √3 (sinx-1) + tgx (sinx-1) = 0

    (sinx-1) (√3+tgx) = 0

    sinx-1=0 √3+tgx=0

    sinx=1 tgx=-√3

    x=π/2+2πn, n∈Z x=-π/3+πn, n∈Z