2ab * (a+b) - ab * (a-b)

+3
Ответы (1)
  1. 22 января, 15:35
    0
    (2a²b+2b²a) - (a²b-b²a) = 2a²b + 2b²a - a²b + b²a = a²b + 3b²a = ab (a+3b)