18 ab² + 27 a²b

(a-4) ²-2a (3a-4)

+3
Ответы (1)
  1. 12 ноября, 02:44
    0
    (a-4) ^2-2a (3a-4) = a^2-8a+16-6a^2+8a = 16-5a^2