Разложите на множители многочлен

5 а во 2 степени - 45b в 4 степини

+2
Ответы (1)
  1. 31 июля, 18:29
    0
    5 а²-45b⁴=5 (a²-9b⁴) = 5 (a-3b) (a+3b)