3^ (log2 x - log2 x) = 1/27^ (log2 1/x)

+5
Ответы (1)
  1. 9 ноября, 15:57
    0
    3^ (log2 x - log2 x) = 1/27^ (log2 1/x)

    ОДЗ x>0

    3^0=3^-3*log2 1/x

    -3log2 1/x=0

    1/x=1

    x=1