log8 (x+7) = log8 (2x-15) log1//2 (4-x) = - 5 log1//3 (3-2x) - 4 log1//3 (10-x) = - 3 log2 (14-2x) 4 log2 3 log7 (3-x) = 2 log7 4 log2 (10-5x) = 3 log2 5

+2
Ответы (1)
  1. 13 апреля, 05:30
    +1
    log8 (x+7) = log8 (2x-15)

    x+7=2x-15

    -x=-22

    x=22