Вычислить:

36^log6 (5) + 10^ (1-log10 (2)) - 8^log 2 (3)

+4
Ответы (1)
  1. 24 марта, 20:33
    +2
    36^log6 (5) + 10^ (1-log10 (2)) - 8^log 2 (3) = 6^2*log6 (5) + 10/10^log10 (2) - 2^3log2 (3) = 5*5+5-3*3*3=25+5-27=3