1) log10 5+log10 2

2) log12 2+log12 72

3) log10 8+log10 125

4) log3 6+log3 1.5

+4
Ответы (1)
  1. 2 марта, 17:59
    0
    1) log10 5+log10 2=log10 (5*2) = log10 (10) = 1

    2) log12 2+log12 72 = log 12 (2*72) = log12 (144) = 2

    3) log10 8+log10 125=log 10 (8*125) = log10 (1000) = 3

    4) log3 6+log3 1.5=log3 (6 * 1.5) = log3 (9) = 2