разложите многочлен на множители 2x^2 + x^4 - 2y^2 - x^2 * y^2

+1
Ответы (1)
  1. 25 мая, 19:03
    0
    =x^2 (2+x^2) - y^2 (2+x^2) = (2+x^2) (x^2-y^2) = (2+x^2) (x-y) (x+y)