Lim x→-1 5x^2+4x-1/3x^2+x-2

+1
Ответы (1)
  1. 24 июля, 05:31
    0
    5 х²+4 х-1=0

    Д=16+20=36

    х=-1; х=1/5

    5 х²+4 х-1=5 (х-1/5) (х+1) = (5 х-1) (з+1)

    3 х²+х-2=0

    Д=1+24=25

    х=-1; х=2/3

    3 х²+4 х-2=3 (х-2/3) (х+1) = (3 х-2) (х+1)

    lim (5x-1) (x+1) / (3x-2) (x+1) = lim (5x-1) / (3x-2) = (5 * (-1) - 1) / (3 * (-1) - 2) = - 6/-5=6/5