14ax + x + a + 2x =

2ab - 3ba + 5a - a =

xy - x + y - yx =

abc + bca + cab =

x + 3x + 4x - 5x + 7x, если x = 34,7

+5
Ответы (1)
  1. 24 марта, 07:27
    0
    14 ах+х+а+2 х=х (14 а+1+а+2) =

    х (15 а+3)

    34,7*15 а+34,7*3=520,5 а+104,1 х=34,7

    х+3 х+4 х-5 х+7 х=х (3+4-5+7) = 9 х=312,3