F (x) = 2x^3 * f (3/x). Вычислите F' (-3), если f (-1) = 2, f' (-1) = 3/4

+1
Ответы (1)
  1. 8 мая, 09:59
    0
    F' (x) = 2x^3*f' (3/x) + 6x^2*f (3/x)

    F' (-3) = 2 * (-27) * f' (-1) + 6*9*f (-1) =

    54 * (5/4) = 135/2