Решите уравнение

2x (x+3) ^2-3x (x-1) (x+8) = x^2 (-x-9) + 21

+5
Ответы (1)
  1. 24 января, 19:55
    0
    2*x^3 + 12*x^2 + 18*x - (3*x) * (x - 1) * (x + 8) = x^2 * (-x-9) + 21

    2*x^3 + 12*x^2 + 18*x - 21*x^2 - 3*x^3 + 24*x = x^2 * (-x-9) + 21

    -21 + 42*x = 0

    x = 1/2