A) 4a³ * (-5a²) ²=?

b) (2x-3y) ² - (3x-y) (3x+y) = ?

+1
Ответы (1)
  1. 16 декабря, 08:08
    0
    4a³ * (-5a²) ² = 4a³ * (5a²) ²=4a³*24a^4=100a^7

    (2x-3y) ² - (3x-y) (3x+y) = 4x²-12xy+9y² - (9x²-y²) = 4x²-12xy+9y²-9x²+y²=-5x²-12xy+10y²