Решите уравнение:

2x²+5x-3/2x²-x=0

+2
Ответы (1)
  1. 9 января, 23:41
    0
    2x²+5x-3/2x²-x=0

    2x²+5x-3/2x²-x=0, x≠1/2, x≠0

    2x²+6x-x-3/x (2x-1) = 0

    2x (x+3) - (x-3) / x (2x-1) = 0

    (x+3) (2x-1) / x (2x-1) = 0

    x+3/x=0x+3=0

    x=-3, x≠1/2, x≠0

    Ответ x=-3