Arcsin (-√2/2)

Arccos √3/2

+5
Ответы (1)
  1. 4 мая, 09:24
    0
    arcsin x=y ⇔ siny=x

    sin (-π/4) = - √2/2

    arcsin (-√2/2) = - π/4

    cos (π/6) = √3/2

    arccos (√3/2) = π/6