А) (a-2b) (4a+3b) =

Б) (2ab-3) (3a+b-2) =

Уравнение:

(2x-3) (3x+4) = 8 + (3x-1) (2x+3)

Надо решить

+4
Ответы (1)
  1. 29 февраля, 12:41
    0
    А) 4 а^2+3ab-8ab-6b^2=4a^2-5ab-6b^2

    b) 6a^2b+2ab^2-4ab-9a-3b+6

    6x^2+8x-9x-12=8+6x^2+9x-2x-3

    6x^2+8x-9x-6x^2-9x+2x=8-4+12

    -8x=16

    x=16: (-8)

    x=-2

    ответ:-2

    удачки;)